Novi Projekt s Ekonomskim Fakultetom

Osnovna škola Mertojak s ponosom najavljuje pokretanje inovativnog projekta u suradnji s Ekonomskim fakultetom (EF), namijenjenog našim učenicima IV.D razreda. Ovaj projekt, vođen pod mentorstvom profesorice Vlatke Škokić (EF) i naše učiteljice Ivke Kavelj, fokusira se na razvijanje poduzetničkih vještina i financijske pismenosti među mladima. Projekt je financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Ciljevi projekta su dvojaki. Prvo, želimo potaknuti razvoj poduzetničkog načina razmišljanja i djelovanja kod djece. To uključuje razvijanje inovativnosti, sposobnosti donošenja odluka, timskog rada, samopouzdanja, kritičkog razmišljanja, spremnosti na rizik i postavljanje ciljeva. Drugo, projekt je usmjeren na razvoj ekonomske i financijske pismenosti, učenje o osnovnim ekonomskim konceptima i odgovornom upravljanju
novcem. Projekt će se provoditi kroz interaktivne sesije tijekom školske godine, gdje će djeca raditi na razvoju vlastitih poslovnih ideja u timovima. Na kraju školske godine, naši će učenici posjetiti Ekonomski fakultet, gdje će imati priliku prezentirati svoje ideje.
Očekujemo da će ovaj projekt biti korak naprijed u obrazovanju naših učenika, pripremajući ih za buduće izazove i osnažujući ih da budu inovativni mladi mislioci.

Radionica 22.03.2024.

U okviru projekta „Poduzetna i odgovorna djeca“, prof. dr. sc. Ivana Bulog održala je predavanje na temu Odlučivanja. Djeca su tijekom nastave upoznata s važnosti razvijanja vještine odlučivanja kako bi bila poduzetnija i odgovornija. Spoznali su kako donošenje odluka nije rezervirano samo za odrasle, već da djeca, također, donose važne životne odluke. Shvatili su da svaka teža odluka koju donesu pridonosi njihovom osobnom rastu i mudrosti. U cilju osnaživanja vještina odlučivanja i donošenja promišljenih umjesto naglih odluka, upoznati su s procesom, metodama i načinima odlučivanja. Imali su priliku kroz praktične primjere spoznati kako se određene metode i načini odlučivanja mogu primijeniti u procesu odlučivanja kod rješavanja konkretnih problema.

Radionica 18.04.2024.

U okviru projekta „Poduzetna i odgovorna djeca“, prof. dr. sc. Ana Rimac Smiljanić i
izv. prof. dr. sc. Sandra Pepur održale su predavanje iz financijske pismenosti, na
temu Online igrice i odgovorna potrošnja novca. Djeca su tijekom predavanja, kroz
njima poznate online igrice koje većina svakodnevno koristi, spoznali na koji način
kreatori besplatnih igrica zarađuju, odnosno na koji način igračima (djeci,
roditeljima) „izvlače“ novac. Shvatili su razliku između potreba i želja, virtualnog i
stvarnog novca te da naoko besplatne sadržaje plaćaju ne samo novcem, već i
svojom pažnjom, vremenom, izostankom fizičke aktivnosti i druženja i sl. Kritičkim
razmišljanjem i povezivanjem do sada stečenih znanja djeca su sama došla do
zaključaka o pravim životnim vrijednostima, te su uvidjela važnost informiranih i
promišljenih odluka o kupnji umjesto impulzivnog trošenja, što su neke od temelja
dobrog financijskog upravljanja i financijske pismenosti.