UČENICI NAŠE ŠKOLE VRATILI SE SA NAGRADNOG PUTOVANJA IZ RIMA

Autor: Jadranka Ivanušić, Milena Budimir, 4. 9. 2022.

Učenici naše Škole, prošlogodišnji šestaši, Paško Mudnić (6.d ), Anđela Vuković (6.c) i Ema Zubak (6.c) sa vjeroučiteljicom Milenom Budimir, vratili su se sa četverodnevnog nagradnog putovanja iz Rima.
Nagrađeni su kao pobjednici kviza „Pametna pitanja za pametne glave“ Hrvatskog katoličkog radija, pod pokroviteljstvom Hrvatske biskupske konferencije, i u organizaciji Nacionalnog katehetskog ureda, zajedno sa učenicima i učenicama najboljih ekipa Vjeronaučne olimpijade .
U jutarnjim satima 31. kolovoza ,zrakoplovom Split -Rim, sletjeli smo u rimsku zračnu luku Fiumicino, a zatim se uputili prema Vatikanu . gdje smo se priključili nagrađenim učenicima Vjeronaučne olimpijade.

Rim, nazvan “ vječni grad“, „ prijestolnica svijeta“, „apostolski prag“, „ grad na sedam brežuljaka“...i kako sve ne zovu taj grad, doista ostavlja bez daha sa svojom bogatom povijesti, znamenitim građevinama i svim onim što ovaj grad čini jedinstvenim u svijetu. Naravno, posebno izdvajamo Vatikan, koji se nalazi unutar Rima, najmanja država na svijetu ( 0,44 kvadratna kilometra), središte Katoličke Crkve i njenog vrhovnog poglavara, Petrovog nasljednika i Kristova namjesnika na zemlji.
Teško je nabrojiti sve ono što ovaj grad čini posebnim:
Sve počinje od Trga svetog Petra, zatim njegova Bazilike, veličanstvene po svojoj veličini i još više umjetničkim djelima ; tu je grob prvog pape, svetog Petra, grobovi drugih papa, a posebno ističemo grob pape Ivana Pavla II. gdje smo se i pomolili, kao i na grobu apostola Petra. Penjali smo se na kupolu bazilike ( 551 stepenica), odakle se pruža jedinstven pogled na cijeli Rim...
Anđeoska tvrđava, Lateranska bazilika, Svete stupe ( po kojima se , po vjerovanju, penjao Isus Krist na dan svoje muke prilikom suđenja u Pilatovu pretoriju) po kojima smo se , moleći, penjali na koljenima, prekrasna crkva svetog Pavla izvan zidina, Trg Navona, Panteon, crkva svetog Ignacija( gdje je sahranjen Bartol Kašić), bacali smo novčić u Fontanu di Trevi, bili na Španjolskom trgu. Posjetili smo Papinski hrvatski zavod svetog Jeronima, gdje je služena sveta misa .Posebno su zanimljive katakombe svetog Kalista u koje smo , 11 metara ispod površine zemlje , na
15 stupnjeva Celzijusa , razgledali ostatke grobnica kršćana iz prva tri stoljeća. Vidjeli smo i grob „našeg“ svetog Kaja.

Valja spomenuti i crkvu svetog Petra u okovima u kojoj se nalazi najpoznatije Michelangelovo djelo-Mojsije . Tu je i grob našeg slikara minijatura Julija Klovića.

Svima poznati Koloseum zadivljuje svojom veličinom. Konstantinov slavoluk, Rimski forum, Kapitolij, Venecijanski trg, oltar Domovine, Trajanov stub... na svakom koraku su ostaci bogate povijesti koje je naš vodič Slavo tako zanimljivo objašnjavao te nije bilo mjesta dosadi.
Smješteni smo bili u Domus Croata, Domu hrvatskih hodočasnika „Blaženi Ivan Merz“ gdje smo se osjećali doista kao doma.
Prepuni dragocjenih dojmova i iskustava krećemo u novu školsku godinu, zahvalni Gospodinu za sve lijepo i dobro što smo doživjeli ; upućujemo Mu molitvu da nam svako putovanje bude prilika za rast u vjeri i dobroti na našem životnom putovanju.

FOTOGALERIJA IZ RIMA!